top of page

Florart Çiçekçilik Okulu ile Yeni Nesil Çiçekçiliğe Bakış

Güncelleme tarihi: 19 Şub 2022

Merhaba. Son yıllarda sıkça duyduğumuz yeni nesil çiçekçilik kavramının neyi ifade ettiğini bir çiçek tasarım eğitmeni ve Florart Çiçekçilik Okulu kurucusu olarak sizlerle paylaşmak isterim.


Çiçekçilik yüzyıllardır süregelen bir meslek. Çiçekçiliği icra eden zanaatkârlar ise çiçekçiler ya da sıkça duyduğumuz İngilizce ismi ile floristler.


Çiçekler yüzyıllardır farklı kültürler ve dönemlerde hep var oldu. Duygularımızı ifade etmenin bir yolu olarak, düğün ve davetlerde, evlerimizde, işyerlerimizde, tüm yaşam alanlarımızda bize eşlik eden ve doğadan simülasyonlar içeren çiçek tasarımlarının uygulayıcısı biz çiçekçiler; çiçekleri bir araya getiren, bunu yaparken çiçeklerle birlikte çeşitli malzeme ve materyaller kullanan birer tasarımcıyız.

Kesme çiçekleri kullanırken doğaya zarar vermeyiz, dalından hiçbir çiçeği kopartmayız.


Tasarımlarımızı oluşturmak için çiçek tarlaları ve seralarda özel üretilmiş süs bitkileri olan kesme çiçekleri kullanırız. Kullandığımız çiçeklerin tasarımları kadar onların satış sonrasında da uzun ömürlü olmalarına dolayısıyla hasat sonrasındaki bakımlarına da özen gösteririz. Her zaman vazo ömrü uzun çiçekler sunmak isteriz. Çiçeklere ayrılan bütçenin bunu hakettiğine inanırız. Üç günde ölen çiçekler algısını yıkarız.


Bunun için çiçekçi olarak yapılması gerekenler sonrasında tüketicilerin de yapmaları

gerekenler konusunda onları bilinçlendiririz. Çiçeklerimizi tasarlarken kullandığımız malzemeleri özenle seçeriz. Doğaya ve insana zarar vermeyen sürdürülebilir malzemeler kullanmak ve bunları çiçekçilere tanıtmak bir çiçekçilik okulu olarak misyonumuzdur.

J&F in çiçekçilik malzemelerine güzellikleri dışında bu yönünden de bakmayı seviyorum. Çoğu yeniden kullanılabilecek ve değerlendirilebilecek malzemeler. Buket kaplarken kullandığımız bir wrapping malzemesinin başka bir yerde yeniden değerlendirilebileceğini bilmek içimi rahatlatıyor.
Buketimizi ön planda tutarken bir yandan da kullandığımız dekoratif malzemenin, alt yapının göz yormayacak sadelikte, kaliteli ve şık olması J&F in yeni nesil çiçekçilere en büyük desteği.

Yeni nesil çiçekçilerin bence en belirgin farkı ise yenilik ve gelişmelere açık olmaları. Dünyadaki trendleri takip edip, ayak uydurmaları ve öğrenmek konusunda her zaman hevesli olmaları. ‘Böyle gelmiş böyle gidiyor, ben artık bu işin ustasıyım, en iyi ben yaparım’ görüşünden uzak, sürekli kendini yenileme ve daha iyi nasıl olabilirim düşüncesi ile çalışan floristler olduklarını düşünüyorum.


J&F in sunduğu online eğitimler, bloglar, canlı yayınlar tam da bu noktada çiçekçileri besleyen, motive eden ve aydınlatan içerikler olarak sektörümüzde büyük bir açığı kapatıyor.


Okulumuzun mezunlarından bu iki girişimci kadının tanışmasına ve eğitim sonrası böyle bir yola evrilmelerine vesile olmak da gurur ve mutluluk verici. Bir çiçekçinin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik online platformun Türkiye’deki ilk örneğinin mezunlarımız tarafından hayata geçmiş olması da bizi ayrıca çok mutlu ediyor :)

Gelişmekte olan tüm ülkelerdeki sektörlerin ilerlemeleri gibi, 2013-2014 yılından bu yana çiçekçilik sektörünün de gelişimine adım adım tanık oluyorum. Mutluluk verici bu gelişim sürecinde yeni nesil çiçekçilerin, okulların ve J&F gibi oluşumların etkisi çok büyük.


Esra Şavkıner

Çiçekçilik Eğitmeni & Kurucu

Florart Çiçekçilik Okulu

Comments


bottom of page